Широкий выбор медицинских товаров в магазине Диамаг
ورود  \/ 
x
ثبت  \/ 
x

منو

برخی از ویدیو های آموزشی ما

با ابزار set affinity در ویندوز این کار انجام میشه

بررسی علت تغییر نام ویندوز 9 به ویندوز 10: در پشت پرده مایکروسافت چه می گذشت؟

در حال حاضر، کاربران بسیاری از نسخه پیش نمایش ویندوز 10 برروی سیستم های خود بهره می برند و دستاورد نوینی از مایکروسافت را که حالا 40 سال از تاسیس اش می گذرد، مورد بررسی قرار داده اند؛ اما شاید بهتر باشد کمی به عقب برگردیم و دلیل این نام گذاری را بررسی کنیم، سیستم عاملی که تحت عنوان ویندوز 9 معرفی شد و بعد از بهم خوردن ترتیب اعداد از سوی این کمپانی معظم، 10 نامیده شد!

 

شماره های دروغگو!

تقریبا میتوان گفت همه سیستم عامل های مایکروسافت را که تاکنون منتشر شده اند را می شناسند و اغلب با آنها سرو کار داشته اند؛ ویندوز 95/98/NT/ME/2000/ ویستا و ... اما جالب است بدانید حتی این عناوین که همه مدتی از آن ها استفاده کرده ایم هم، عنوان اصلی محصولات مایکروسافت نبوده اند و حتی اعدادی که این کمپانی برای عناوین سیستم عامل هایش مورد استفاده قرار داده است، اعدادی غیر واقعی هستند.

به عنوان مثال ویندوز 8.1 در واقع نسخه 6.3 در بین سیستم عامل های مایکروسافت محسوب می شود و ویندوز 10 ورژن 6.4! البته در این بین مثال نقضی هم وجود دارد و آن هم ویندوز NT 4.0 که درسال 1996 به انتشار رسیده است.

ویندوز 2000 نیز در طی دوره تولید، با عنوان NT 5.0 شناخته می شد که اتفاقا نشان دهنده ورژن این سیستم عامل نیز بوده است؛ پس به صورت کلی،  ورژن هر یک از سیستم عامل های این کمپانی به شکل زیر خواهند بود:

ویندوز XP  ورژن 5.1، ویندوز ویستا ورژن 6.0، سیستم عامل ویندوز سون(نسخه 6.1)، ویندوز 8 (ورژن 6.2) و در نهایت ویندوز 8.1 ورژن 6.3

شاید برای شما عجیب باشد که چرا در این بین از ویندوز RT سخنی به میان نیامده است؛ این سیستم عامل که بیشتر برروی تبلت ها دیده می شد، در حال حاضر مرده متحرکی بیشتر نیست و از آنجائی که بر مبنای هسته ویندوز NT تولید شده است، می توانیم آن ها را هم ورژن یا بهتر بگوییم هم رده ویندوز NT بدانیم که بالاتر در مورد آن توضیح دادیم.

به طور کلی، سیستم عامل های جدیدتر مایکروسافت، بر مبنای هسته و کرنل ورژن های قبلی به خصوص ویندوز ویستا به تولید رسیده اند و کدهای تشکیل دهنده برادر بزرگ تر خود را به ارث برده اند.

نظریه های جایگزین برای عبور از ویندوز 9 به ویندوز 10

اول از همه جالب است بدانید که در ژاپن عدد 9 نحسی می آورد و شاید همین عقاید خرافی کافی بود تا مایکروسافت برای از دست ندادن هواداران و شرکای تجاری و البته جلوگیری از بدشانسی در ژاپن، از ارائه این نسخه از سیستم عامل خود با رقم 9 جلوگیری کند، دقیقا استراتژی ای که کمپانی ژاپنی Trend Micro در عرضه نسخه جدیدی از آنتی ویروس خود در پیش گرفت.

گذشته از این مورد، برخی برنامه های موجود، از کدی مشابه با آنچه در بالا ارائه شده است، در تعیین نوع سیستم عامل و تطابق با آن بهره می گیرند، پس اگر مایکروسافت عنوان این سیستم عامل را 9 انتخاب می کرد، ممکن بود الگوریتم مورد نظر در برنامه های کاربردی، این سیستم عامل را با نسخه های قدیمی تری نظیر 95 یا ویندوز 98 اشتباه بگیرند و باعث ایجاد مشکلات بسیاری شود. (چرا که در این صورت ویندوز 9، ویندوز 98 و ویندوز 95 همگی با عبارت Windows 9 آغاز می شدند)

چه راز هایی در یک نام نهفته است؟

شاید آن هائی که از سرنوشت سیستم عامل تازه وارد مایکروسافت یعنی ویندوز 10 و مشکلات نام گذاری آن بی خبر باشند، اهمیت این نام را درک نکنند و چندان دنبال دلیل این نام گذاری نباشند، اما برای دیگر کاربران که در بطن سیستم های کامپیوتری مبتنی بر سیستم عامل های مایکروسافت هستند، این قضیه فرق می کند!

همانطور که احتمالا در ویدئو رونمایی ویندوز 10 دیده اید، آقای Myerson چند دلیل کوتاه اما واضح در مورد این نام گذاری بیان می کند؛ در شروع این مراسم مایرسن اعلام می کند که :

با توجه به محصولی که می خواهیم ارائه کنیم و تفاوتی که این محصول با دیگر سیستم عامل های ما دارد (منظور تفاوت این سیستم عامل با خانواده OS های سری 8 است)، شاید بهتر باشد آن را ویندوز 9 بنامیم.

اما دقیقا پس از آن مایرسن در مورد شباهت و سازگاری بیشتر عنوان ویندوز 1 (وان) با دیگر سرویس های این کمپانی نظیر ایکس باکس وان، وان درایو، وان نوت و ... می دهد و در دادامه اعلام  می کند که:

اما متاسفانه بیل گیتس ویندوز وان را پیشتر به دنیای فناوری معرفی کرده است!

پس تنها گزینه مناسب شاید همان ویندوز 10 باشد که با نادیده گرفتن صفر سمت راست به همان ویندوز 1 می رسیم؛ سیستم عاملی که شاید برای مایکروسافت شروعی دوباره برای تحولاتی بزرگ و اساسی در دنیای فناوری های کامپیوتری باشد.

 گذشته از این مورد، عدم علاقه کاربران به ویندوز 8 با منوی استارتی که تلخی استفاده از آن جاودانه در ذهن دوست داران مایکروسافت باقی خواهد ماند، این کمپانی را بیش از پیش به انتخاب نامی متمایز و غیر نزدیک به 8 ترغیب کرد، درست همان تکنیکی که این کمپانی معظم، مدت ها پیش برای فراموشی مشکلات ویندوز نه چندان محبوب ویستا با نام گذاری ویندوز سون انجام داد.

اما جالب است بدانید، کمپانی اپل که کاربران زیادی از محصولات آن استفاده می کنند و از کار با سیستم عامل اختصاصی آن یعنی MAC OS X لذت می برند، همچون مایکروسافت از عناوین مختلفی برای نسخه های مختلف سیستم عامل های خود بهره گرفته است!

در ایتدا سیستم عامل مک این کمپانی با عنوان System 1-7 شناخته می شد، پس از آن اپل، عنوان سیستم عامل خود را به MAC OS 8-9 تغییر داده و سرانجام در سال 2001 سیستم عامل خود را با عنوان OS 10X به کاربران معرفی نمود.

پس از آن عنوان نسخه های مختلف این سیستم عامل همان OS 10X باقی مانده است که شاید همین موضوع نشان از رضایت کاربران و قدرت کافی این محصول سن و سال دار در رقابت با سیستم عامل های مختلفی نظیر خانواده ویندوز است!

در هر صورت، هر چه قدر هم که دلیل بیاوریم و بگوییم که همان ویندوز 9، ویندوز X یا همان ویندوز خالی بهتر بود، دیگر فرصت تمام شده... و مایکروسافت تصمیم خود را گرفته است و تا مدتی دیگر نسخه رسمی این سیستم عامل عرضه خواهد شد، پس بهتر است که با عنوان این سیستم عامل که قرار است از دیگر اعضای خانواده خود بهتر عمل کند، کنار بیاییم و جدا از عناوین و القاب از توان و قدرت آن بهره بگیریم.


منبع: http://www.shahrsakhtafzar.com/

 


  آیا شاهد اجرا اپلیکیشن‌های اندروید در ویندوز فون خواهیم بود؟
افشای مجدد آسیب‌پذیری‌های ویندوز توسط گوگل
خداحافظی با رمزها در ویندوز 10
آیا ممکن است روزی ویندوز متن‌باز شود؟
بیلد جدید ویندوز سرور 2016 ماه می 2015 منتشر می‌ شود
مثل یک متخصص ویندوز عوض کنید
نسخه جدید ویندوز 10 آماده دانلود است

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn