Широкий выбор медицинских товаров в магазине Диамаг
ورود  \/ 
x
ثبت  \/ 
x

منو

گروه هوش مصنوعی – معمای هشت

  • نوشته شده توسط شیخ محمدی
  • دسته: هوش مصنوعی
  • بازدید: 2114

سلام دوستان
با توجه به وجود منابع گوناگون جهت مطالعه در زمینه هوش مصنوعی از توضیحات الگوریتم ها صرف نظر می کنم و فقط مطالبی رو که میبینم بیشتر مورد نیاز هستند رو اینجا براتون میذارم.بقیش به عهده خودتون.
در الگوریتم *A که یکی از الگوریتم های معروف هوش مصنوعی هست برای داشتن یک جستجوی آگاهانه بر خلاف الگوریتم های قبلی مثل DFS و BFS که کورکورانه بودند از طریق یک تابع هیوریستیک اطلاعاتی را به مسئله تزریق می کنیم از طریق عمل Relaxation یا همون حذف محدودیت های مسئله می تونیم این تابع رو بدست بیاریم.فعلا کاری به طراحی این تابع نداریم.در معمای هشت یک هیوریستیک خوب رو می تونیم تعداد حرکت ها(Move) های افقی و عمودی یک مهره اشتباه(Misplaced) برای قرار گیری در جای صحیح خودش در نظر بگیریم.با توجه به شکل زیر و نگاه به هدف می فهمیم که مهره های ۵ و ۶ و ۸ نابه جا یا Misplaced هستند با شمارش Move های افقی و عمودی و جمع اونا هیوریستیک در این State برابر ۵ میشه.

تعداد دفعات حرکت مهره ۵: ۲
تعداد دفعات حرکت مهره ۶: ۲
تعداد دفعات حرکت مهره ۸: ۱

۵ = ۱+۲+۲ = h

پس از محاسبه هیوریستیک در هر State برای انتخاب یک گره جهت بسط گره ای رو انتخاب می کنیم که هیوریستیک بهتر (که در واقع کمترین move تا رسیدن به State هدف رو داشته) رو انتخاب می کنیم و فرزندان اون گره رو می سازیم.
در تصویر زیر با فرض حرکت های مجاز مهره خالی (چپ L، راست R، بالا U و پایین D) در هر State بر اساس معیار انتخاب گره(هیوریستیک کنار State ای که به آن تعلق دارد زردرنگ نمایش داده شده) آنقدر عمل بسط و محاسبه هیوریستیک رو انجام میدیم تا به State هدف که قرمز رنگ هست برسیم.

Translation
Arash Honarvar
Ref
Charles R. Dyer, University of Wisconsin-Madison

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn