Широкий выбор медицинских товаров в магазине Диамаг
ورود  \/ 
x
ثبت  \/ 
x

منو

تفاوت سخت افزار 10 بیتی با 8 بیتی برای ویرایشگران تصاویر و ویدیو ها

  • نوشته شده توسط admin
  • دسته: کارت گرافیک
  • بازدید: 1055اگر از آن دسته از تدوین گرانی هستید که در دو راهی کار کردن با سخت افزارهای 8 بیتی و 10 بیتی گیر کرده اید این مقاله برای شماست!

امروزه در رابطه با مانیتورها و کارت های گرافیکی سخت افزارهایی وجود دارند که 8 بیت و بعضی دیگر 10 بیت هستند.

قبل از اینکه خیلی پیش برویم، اجازه دهید یک "بیت" را تعریف کنیم. در زمینه کدنویسی نرم افزارها یک بیت به کوچکترین واحدی می گویند که دارای اطلاعات است. یک بیت حداکثر توانایی ذخیره دو مقدار را دارد، 0 یا 1، (به تفاسیر دیگر روشن یا خاموش، صحیح یا غلط). بیت ها می توانند به مقادیر در زبان های برنامه نویسی نرم افزارها، فضای ذخیره سازی یا فضای رنگی نسبت داده شوند. در این مقاله ما در مورد رنگ و اینکه چطور بیت ها به فضای رنگی ارتباط پیدا می کنند صحبت می کنیم.

بیت ها از راه های مختلفی می توانند به فضاهای رنگی نسبت داده شوند. ما در مورد بیت در هر Channel یا Component -bpc صحبت خواهیم کرد.

هرچقدر با مقدار بیت بالاتری سر و کار داشته باشید به میزان رنگ بالقوه بیشتری دسترسی خواهید داشت که می تواند به هر پیکسل از تصویر اختصاص داده شود.
پیدا کردن تعداد ارزش هایی که توسط هر بیت داده می شود را می توان از طریق فرمول 2 به توان تعداد بیت محاسبه کرد. برای مثال مقدار یک 4 بیت معادل 16=2×2×2×2 خواهد بود.

برای تجسم آن، اگر در یک برنامه ویرایش تصویر با 8 بیت در هر کانال کار می کنید در مجموع تعداد 256 ارزش رنگی در هر کانال رنگی (قرمز، سبز و آبی) در پالت رنگی آن برای انتخاب هر پیکسل از تصویر وجود خواهد داشت. برای مجموع 24 بیت مقادیر (8 بیت قرمز، 8 بیت سبز و 8 بیت آبی)، یا 16,777,216 مقدار خواهد بود.

بنابراین می توانید تصور کنید که هرچه میزان عمق بیتی رنگ بیشتر باشد رنگهای بیشتری هم در پالت رنگی خواهید داشت. رنگهای بیشتر در نمایش به معنای تغییرات روان تر از یک رنگ به رنگ دیگر در یک شیب رنگی یا Gradient است.

اطلاعات رنگی از کارت گرافیک شما به مانیتورتان در غالب یک شماره ارسال می شود و این شماره نشانگر رنگ پیکسلی است که در محدوده پالت رنگی دیده می شود. سپس مانیتور آن شماره را دریافت می کند و رنگی را بازتولید می کند که شماره آن مطابق با شماره رنگ پیکسلی از تصویر است که بر روی مانیتور نشان داده می شود.خروجی عمق رنگ برای کارت گرافیک های mainstream مثل Nvidia Geforce یا AMD Radeon با مقدار 8bpc (یا همان 8 بیت در هر Component) لیست شده اند. این مورد به 8 بیت ارزش رنگی برای رنگ قرمز، 8 بیت برای رنگ سبز و 8 بیت برای رنگ آبی اشاره دارد. اساسا 8R+8G+8B. به عبارت دیگر حاصل یک رنگ 24 بیت می شود که معادل 16,777,216 ارزش رنگی است و نتیجه اینکه هر کدام از رنگ های قرمز، سبز و آبی برای تولید هر رنگی از 8 بیت استفاده می کند. اگر به مانیتورها دقت کنید متوجه این موضوع می شوید که اغلب تحت عنوان 16.7 میلیون رنگ از آنها یاد می شوند.

کارت گرافیک های نوع Workstation مثل Nvidia Quadro یا سری AMD FirePro قابلیت تولید 10bpc را دارند. با این حساب طیف وسیعی از گزینه های رنگی با 10 بیت کانال رنگ قرمز، 10 بیت کانال رنگ سبز و 10 بیت کانال رنگ آبی با مجموع 30 بیت RGB و مجموع 1,073,741,824 ارزش رنگی را در اختیار قرار می دهد. اگر به این نوع مانیتورها دقت کنید متوجه این موضوع می شوید که اغلب تحت عنوان 1.07 میلیارد رنگ از آنها یاد می شوند.

هر چه میزان bit rate سخت افزارتان بالاتر باشد، از شیب رنگی روان تری در تبدیل رنگها به یکدیگر برخوردار خواهید بود، همانطور که در یک عکس غروب خورشید این اتفاق می افتد. در غیر این صورت اگر از یک سیستم با بیت پایین تر استفاده کنید ممکن است برخی از رنگ های واقعی در یک تصویر جای خود را به رنگ های دیگری بدهند.

نتیجه گیری
حال این نتایج چه کمکی در انتخاب سخت افزار خواهند کرد؟ اگر به طور حرفه ای با تصاویر کار می کنید و قصد چاپ حرفه ای آنها را دارید بهتر است از یک کارت گرافیک و مانیتور 10 بیتی استفاده کنید تا مراکز حرفه ای چاپ امکان چاپ رنگ بیشتری را داشته باشند. اما اگر از تصاویر برای مصارف شخصی یا انتشار آنها بر روی وب استفاده می کنید یک کارت گرافیک و مانیتور 8 بیتی کافی خواهد بود، چرا که اکثریت افرادی که به اینترنت دسترسی دارند از سخت افزارهای 8 بیتی استفاده می کنند و متوجه تفاوت نمی شوند. با وجود اینکه بیشتر افراد قادر به تشخیص تفاوت بین 8 بیت و 10 بیت نیستند اما با این حال کاهش کیفیت یک تصویر 10 بیتی برای استفاده آن بر روی وب راحت تر از افزایش کیفیت یک تصویر 8 بیتی برای چاپ حرفه ای است. بنابراین داشتن رنگهای اضافی تر (مثل 10 بیت که از این ویژگی برخوردار است) این مزیت را به ارمغان می آورد که می توانید بسته به نوع استفاده چاپ یا وب از آن استفاده کنید.

ترجمه : شهر الکترونیک

مطالب مرتبط:
سیستم های حرفه ای تدوین، انیمیشن، موشن گرافیک و جلوه های ویژه
بررسی کارت های گرافیک FirePro و Quadro
عملکرد کارت های Quadro در جلوه های ویژه سینمایی
مانیتور تان را به سبک حرفه ای ها انتخاب کنید 

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn