Широкий выбор медицинских товаров в магазине Диамаг
ورود  \/ 
x
ثبت  \/ 
x

منو

مقایسه Core i7 7820X با Core i9 7900X: آیا خطوط PCI-E در رندر گرفتن با GPU تاثیر دارد؟

  • نوشته شده توسط admin
  • دسته: کارت گرافیک
  • بازدید: 668

معرفی

درگاه PCI-Express اتصال اولیه برای افزودن کارت های توسعه (از کارت های ویدیویی قدرتمند گرفته تا کنترل کننده های ساده USB) به کامپیوتر است. از زمان انتشار آن در سال 2004 چندین بار بروز رسانی شده که PCI-E 3.0 نسخه فعلی آن است و در چندین سایز مختلف اسلات موجود است. این موارد اصطلاحا "خطوط" یا Lanes نامیده می شوند که امروزه با سایزهای رایج x1، x4، x8، و x16 یافت می شوند.

هر نسل و هر اسلاتی/سایز lane، پهنای باند بیشتری برای کارت توسعه به جهت ارتباط با بقیه کامپیوتر به همراه می آورد، اما گاهی اوقات کارت هایی که قابلیت اجرا در سرعت های بالاتر را دارند (مانند x16) به خاطر محدودیت های دیگر داخل کامپیوتر ممکن است در یک سرعت پایین تر اجرا شوند (به عنوان مثال x8). سوالی که در این شرایط ممکن است پیش آید ساده است: آیا کاهش در سرعت واقعا باعث کندی عملکرد می شود؟ و اگر اینطور است چه مقدار کندتر؟

پاسخ به این سوال می تواند از یک نوع کارت توسعه تا یک نوع دیگر متغیر باشد، و البته از یک نرم افزار تا نرم افزار دیگر. امروز به طور مشخص نگاهی داریم به تاثیر کاهش سرعت از x16 به x8 بر روی کارت های گرافیک و به طور خاص تاثیری که بر روی GPU-Accelerated Rendering دارد.

تنظیم تست
برای پاسخ به این سوال ما چیپست جدید X299 و پردازنده های Skylake X از اینتل را مورد بررسی قرار می دهیم. از آنجا که CPU های متفاوت در این سری تعداد مختلفی از خطوط PCI-Express را پشتیبانی می کنند این یک مورد ایده آل برای تست است. هر دو پردازنده Core i7 7800X و Core i7 7820X دارای 28 عدد Lane هستند ( با ورود به لینک اختصاصی آنها در سایت اینتل تمام این اطلاعات فنی قابل مشاهده است) در حالی که Core i9 7900X و مدل های بالاتر از آن از 44 خط برخوردار هستند. با یک عدد کارت گرافیک هر دو مورد ذکر شده می توانند سرعت عادی x16 را فراهم کنند، اما هنگامی که تبدیل به 2 یا 3 کارت گرافیک شود کاهش سرعت مخصوصا بر پردازنده هایی که تنها 28 خط دارند اتفاق می افتد.

در حالی که Core i7 7820X از دو کارت گرافیک پشتیبانی می کند، یکی از آنها می تواند در سرعت x16 اجرا شود و دیگری تا x8 محدود می شود. در این مورد 24 خط از 28 خط که پردازنده دارا می باشد در دسترس است، چرا که نمی تواند 32 خط برای دو کارت که نیاز است در سرعت x16 عمل کنند را فراهم کند. اگر از سه کارت گرافیک استفاده شود، آنگاه همگی در سرعت x8 اجرا خواهند شد (مجددا جمعا استفاده از 24 خط بین آنها).

از طرف دیگر، Core i9 7900X با 44 خط می تواند از دو کارت گرافیک در سرعت x16 پشتیبانی کند و هنگامی که از سه کارت گرافیک استفاده شود دو تا از آنها را در سرعت x16 و سومی را در سرعت پایین تر یعنی x8 اجرا می کند. اگر در عملکرد کارت گرافیک در سرعت x16 به جای x8 فایده ای وجود داشته باشد، این فایده باید خود را زمانی نشان دهد که دو یا سه کارت گرافیک با این CPU های متفاوت در استفاده باشند. در اینجا سخت افزاری قرار دارد که ما برای رسیدن به جواب آن را مورد بررسی قرار دادیم:

 

سه موتور رندری که مورد بررسی قرار دادیم بخش وسیعی از بازار GPU-Accelrated Rendering را پوشش می دهند. پس نمونه های بدست آمده میتواند برای خیلی از طراحان مفید باشد. اگر نتیجه از هر سه این موتورها مثبت باشد بنابراین باید برای استفاده از اکثر موتور های رندر هم مناسب باشد.

نتایج بنچمارک - موتور رندر Octane 
نتایج بنچمارک FurryBall
نتایج بنچمارک VRAY-RT

نتیجه گیری
اگر نتایج سه تست بالا را دیده باشید متوجه میشوید که پیکربندی خطوط x8 در مقایسه با x16 تاثیری بر روی GPU Rendering ندارد. این خبر خوبی تلقی می شود، چرا که به معنای آن است که حتی در workstation های با چند GPU rendering می توان از CPU های ارزان تر استفاده کرد.


مطالب مرتبط:
پرسش و پاسخ های متداول در خرید سیستم های طراحی و رندرینگ

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn