Широкий выбор медицинских товаров в магазине Диамаг
ورود  \/ 
x
ثبت  \/ 
x

منو

برخی از ویدیو های آموزشی ما

با ابزار set affinity در ویندوز این کار انجام میشه

درگاه Thunderbolt چیست؟

  • نوشته شده توسط شیخ محمدی
  • دسته: مادربرد
  • بازدید: 4719

 

 

 

 

پورت Thunderbolt یا تاندربولت پورتی سریع برای اتصال وسایل جانبی، ذخیره‌سازی انتقال توان الکتریکی و اتصال مانیتور از طریق مینی‌دیسپلی‌پورت است.

اینتل در سال ۲۰۰۹ پورتی به نام Light Peak را معرفی کرد و در ابتدا قرار بر این بود که از فیبر نوری برای انتقال داده استفاده شود اما مزایا و هزینه‌ی کم کابل‌های مسی موجب شد که نهایتاً پورت کوچکی به نام تاندربولت با پهنای باند بسیار بالا معرفی شود.

اما سوال:


پورت Thunderbolt چیست و چه وسایلی به آن متصل می شوند؟

پاسخ کوتاه و جامعی که فعلاً ‌می‌توان به این سوال داد این است که:


در یک کابل تاندربولت، انتقال سیگنال‌های PCI-Express و DisplayPort به صورت سریال در کنار اتصالی برای انتقال جریان مستقیم یا DC در نظر گرفته شده است. یک پورت تاندربولت هم‌زمان ۶ وسیله‌ی جانبی را پشتیبانی می‌کند.

 

مقایسه تاندربولت ۱ و ۲ با USB 3.0

پهنای باند تاندربولت ۱ که از طریق ۴ مسیر PCI-Express 2.0 تأمین شده، ۱۰ گیگابیت در ثانیه است. دقت کنید که یک مسیر PCIe 2.0 پهنای باند ۴ گیگابیت بر ثانیه‌ای دارد.

تاندربولت نسخه‌ی ۱.۰ و ۲.۰ از نظر فیزیکی یکسان هستند ولیکن در نسخه‌ی دوم پهنای باند کانال‌های رفت و برگشت ترکیب می‌شود و به سرعت ۲۰ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد.

یک پورت تاندربولت می‌تواند برای اتصال مانیتورهای ۴K هم استفاده شود چرا که کانکتور آن مثل Mini DisplayPort است و پهنای باند بسیار بالایی دارد. هم‌زمان با اتصال به مانیتور ۴K امکان ارسال سیگنال‌های دیگر هم وجود دارد.

USB 3.0 تنها ۵ گیگابیت بر ثانیه سرعت دارد.

در تاندربولت ۳.۰ قرار است از PCIe 3.0 استفاده شود که پهنای باند را افزایش می‌دهد. پشتیبانی از استاندارد دیسپلی‌پورت ۱.۲ در نسخه‌ی فعلی یعنی نسخه‌ی دوم وجود دارد که در آینده با معرفی پردازنده‌های مبتنی بر معماری Skylake اینتل، این مشخصه‌ها بروز می‌شوند و احتمالاً قابلیت‌های تاندربولت بیشتر خواهد شد.

منبع: intotech.ir

 


 Adata درایو حالت جامد SP600NS34 را با درگاه m.2 معرفی کرد

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn