Широкий выбор медицинских товаров в магазине Диамаг
ورود  \/ 
x
ثبت  \/ 
x

منو

مقایسه Skylake-X 7800X با Coffee Lake 8700K در بنچ مارک Linpack - تفاوت عملکرد AVX512 با AVX2

  • نوشته شده توسط admin
  • دسته: پردازنده
  • بازدید: 914

 از تعداد زیاد CPU کامپیوتر Desktop که اینتل امسال عرضه کرد دو مورد آنها تحت عناوین Skylake-X و Coffee-Lake برجسته هستند. در این پست به شماری از عملکردهای محاسباتی پردازنده اینتل Core i7 7800X و هشتمین نسل core i7-8700K نگاهی می اندازیم.

برای آنهایی که از زیاد حوصله صبر کردن تا آخر مقاله را ندارند:
پردازنده شش هسته ای سری Skylake-X با حدود 40 درصد اختلاف نسبت به 6 هسته ای سری Coffee-Lake برتر است.

من CPU ها را با توجه به حداکثر عملکرد محاسباتی خام که می توانند تحویل دهند قضاوت می کنم. برای این قضاوت به هیچ موردی بهتر از بنچمارک Linpack نمی توانم فکر کنم. بنچمارک Linpack که با کتابخانه هسته ریاضی (MKL) بهینه شده است، بسیار نزدیک به تئوری حداکثر عملکرد ممیز شناور برای پردازنده ی اینتل است.

بنچمارک Linpack شماری از راه حل های یک سیستم برای معادلات خطی است. این بنچمارک در بردارنده عملیات ماتریسی است که در کاربردهای ریاضی و علمی رایج هستند. این تست به طور موثری به موازات پردازنده های چند هسته ای عمل میکند و میتواند تا اندازه کلاسترهای کامپیوتری گسترش داده شود. تست Linpack می تواند برای بهره بردن از قسمت های ویژه پردازشی مثل AVX vector unit و FMA بهینه شود. همچنین اصلی ترین بنچمارکی است که جهت رتبه بندی 500 ابر کامپیوتر در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، چرا برای مشخص شدن توانایی پردازنده کامپیوترهای خانگی مقرون به صرفه (از لحاظ قیمت) از آن استفاده نشود!

پردازنده های Core i7 که در این پست مورد بررسی قرار می دهیم پردازنده های 6 هسته ای هستند که Lane های PCI Express کمتری را در اختیار می گذارند اما قیمت هر دوی آنها تقریبا همانند هم است (زیر 400 دلار). آنها پیشنهاد های وسوسه انگیزی برای یک سیستم دسکتاپ به شمار می روند که بعضی اوقات امکان کارهای محاسباتی جدی را فراهم می کنند.

 


ویژگی هایی که بیشترین تاثیر را بر روی عملکرد محاسباتی دارند عبارتند از: Core Clocks، واحد AVX و Cache. سرعت Clock بالا، حافظه سریع، میزان Cache بالا و مصرف پایین برق پردازنده Coffee- Lake بسیار متقاعد کننده است. هرچند آخرین مورد در جدول بالا، یعنی AVX، می تواند تاثیر بسزایی بر شماری از عملکرد های محاسباتی داشته باشد.
* نکته: فرکانس Clock در مدت اجرای بنچمارک با 6 هسته رویت شد.
حافظه های Registered می توانند بر روی بعضی از مادربردهای X299 استفاده شوند که قابلیت افزایش حافظه را تا میزان 512 گیگابایت فراهم می سازند.
* تکنولوژی Hyper Threading اساسا برای این حجم کاری که در حال تست آن هستیم بیهوده است، به طور کلی پیشنهاد می کنم که بررسی کنید آیا در عملکردی سودی دارد یا خیر.


من برای این تست از لینوکس استفاده می کنم، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که در صورت کار با ویندوز 10 انتظار تفاوت با حجم کار مشابه را داشت.

نتایج:
جدول و نمودار زیر روشن می کند که واحد برداری AVX512 بر روی پردازنده Skylake-X به طور قابل توجهی مهم تر از فرکانس clock های بالاتر بر روی Coffee-Lake با این حجم کار است.کدام را انتخاب کنم؟
پردازنده Coffee-Lake از فرکانس clock بالا و حافظه سریعی برخوردار است و تنها با یک نصب رومیزی "حس" تند بودن را می دهد. همچنین ما تست های دیگری نیز انجام دادیم که نشان می دهد حقیقتا سریع است! بسیاری از نرم افزارها بر روی Coffee-Lake به خوبی اجرا می شوند. پردازنده های Skylake-X احتمالا بیشتر مناسب کاربردهای workstation هستند. بسیار مناسب محققانی است که از نرم افزارها یا کدنویسی هایی استفاده می کنند که استفاده زیادی از جبر خطی عددی میکند. پیوند با Intel Mkl برای عملیات ماتریسی یا استفاده از ابزارهای برداری اتوماتیک (یا دستی) کامپایلرهای Intel می تواند افزایش سرعت قابل توجهی را برای برنامه هایی که بر روی این پردازنده های Skylake جدید (یا Xeon Purley) اجرا می شوند به ارمغان بیاورد.

ترجمه : شهر الکترونیک

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn